Investigatívne príspevky RTVS - boj o ukončenie novely zákona o RTVS?

Autor: Jakub Kučma | 27.11.2016 o 22:05 | (upravené 24.6.2017 o 13:32) Karma článku: 9,98 | Prečítané:  710x

RTVS ako „verejnoprávne médium“ v poslednom čase prináša viacero zaujímavých, podrobne a podľa môjho názoru objektívne spracovaných príspevkov, ktoré sú mierené na žalostný stav  v našom štáte.

Tie sa zároveň v značnej miere dotýkajú politických strán, vládnej koalície.
Medzi také treba spomenúť  reportáže týkajúce sa kupovania hlasov v rómskych osadách na ktoré práve ako prvá upozornila RTVS. Taktiež kauzy ako čistý deň či financovanie programu k predsedníctvu SR v rade EÚ. 

Je chválitebné, že médium ktoré je financované koncesionárskymi poplatkami, podporou štátu prináša práve takéto informácie. Na druhej strane však treba povedať, že odpoveď vlády SR na jej tvorbu nenechala na seba dlho čakať a po sobotnom stanovisku prostredníctvom predsedu vlády v relácií RTVS je veľmi jasná.

V relácii RTVS sobotné dialógy 26.11.2016, sa predseda vlády Róbert Fico vyjadril na adresu RTVS a novinárov nasledovne:

  • „Cieľom slovenského rozhlasu, slovenského rozhlasu pane bože, verejnoprávneho média je hrabať sa v nejakých vymyslených nezmysloch...“
  • „Médiá zneužívajú slobodu, ktorú majú k dispozícii - vybrané médiá, nehovorím o všetkých, ale patrí bohužiaľ, medzi tieto médiá aj Slovenský rozhlas a Slovenská televízia, na cielené útoky proti vláde a slovenskému predsedníctvu.“
  • „Slovenská televízia a Slovenský rozhlas sú protivládne médiá...“

Podstatným faktom je však to, že RTVS konečne ako „koncesionárke“ médium ukazuje kritický prístup svojich redaktorov prinášajúci dôležité príspevky dotýkajúce sa vládnych strán, ktoré sú dôležitou súčasťou scény masmédií. Dôležité je povedať, že „socík“ už skončil, 27 rokov sa buduje na Slovenku demokracia a RTVS konečne začína mať vlastný názor.

Odpoveďou na to, aký je aktuálny status najsilnejšej vládnej strany voči RTVS je jasný. Preto je otázne ako sa skončí novela zákona o RTVS, každopádne sa z nej pomaly stáva horúci zemiak.

Vysielanie rozhlasu tento rok oslávilo 90 rokov, vysielanie televízie 60 rokov. Pri tejto príležitosti RTVS zorganizovala galaprogram, na ktorý pozvala predsedu vlády Róberta Fica a tiež predsedu parlamentu Andreja Danka. Obaja však pozvanie odmietli, čo evokuje, otázku ohľadom novely RTVS, ktorú chcú nechať zájsť do zabudnutia.

RTVS prešla výraznou zmenou, informovanie verejnosti poníma objektívne, trefne a bez zavádzania. Preto ak chceme, RTVS má potenciál sa stať naozaj nezávislé médium spolufinancované koncesionárskymi poplatkami, ktoré by plnilo funkciou „strážneho psa.“
Bohužiaľ tento faktor si uvedomujú vládne strany, preto otázka otvorenia diskusie k novele zákona o RTVS je otázna.

 Zmení sa financovanie, výška koncesii ešte počas tejto vlády, prinesie RTVS ešte ostrejšiu kritiku vlády?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?